דף הבית >> אירלנד – המלצה למסלול לשבוע ימים
 
.היכן לטייל ב-8 ימים

ב-8 ימים אפשר לראות את מרכז אירלנד והחוף המערבי, אך כדי לבקר באיזורים של צפון ודרום אירלנד, נדרש פרק זמן ארוך יותר.
הדרך הכיפית והנוחה ביותר לטייל היא ברכב שכור, שמאפשר לעצור בכל פינת חמד שבדרך. באירלנד נוהגים בצד שמאל של הכביש. נהגים מנוסים יתרגלו לשינוי מהר. כדאי להזמין רכב אוטומטי. הבלבול הגדול קורה בכיכרות. יש לזכור שיש להקיף את הכיכר מהכיוון ההפוך (עם כיוון השעון).

לפני היציאה לדרך יש להצטייד ב-GPS או ל"Old Schools" שבינינו, מפת מישלין לאירלנד, היא מפה מומלצת ובה מסומנים גם כבישים "ירוקים" – כבישים בהם הנוף יותר מורגש. נסו להכנס לדרכים צדדיות על מנת לראות את אירלנד הכפרית.
בכל רחבי אירלנד פזורים B&B. הם האלטרנטיבה הזולה לשינה, וגם מאפשרים הכרות יותר קרובה עם המקומיים. חלקם מצויים במקומות נידחים ויפים, תפגשו אותם בדרכיכם. את המלון בדבלין כדאי להזמין מראש, לפחות ללילה הראשון. יש לקחת בחשבון שאיזור קילרני עמוס בתיירים –כדאי להקדים את ההגעה לעיר בלילה הראשון או להזמין לינה מראש.

מי שביקר בחוף המערבי של אירלנד, ירצה אולי לצאת צפונה או דרומה. למי שזו לו הפעם הראשונה באירלנד, אנו מציעים מסלול מעגלי הכולל את אתריה המפורסמים של אירלנד. המסלול יוצא מדבלין ושב אליה בתום הטיול.
 
מסלול טיול לנהיגה עצמית

יום 1
הגעה לדבלין. כדאי מאוד להזמין לינה מראש. אם מגיעים בשעה מוקדמת, ניתן להתחיל במסלול הטיול ולשמור את דבלין לסוף.
TEMPLE BAR – מרכז דבלין, איזור הבילויים של דבלין ובו שפע של בארים ופאבים, ובחלקם מנוגנת מוסיקה אירית חיה.

יום 2
יציאה מדבלין בשעות הבוקר. נסיעה מערבה על כביש N4, ומעבר לכביש N6, לכיוון ATHLONE, היושבת על גדות נהר השנון. מאתלון מעבר לכביש N62, ונסיעה קצרה תוביל לאתר הנוצרי וההיסטורי CLONMACNOISE. קלונמקנויז הוא אחד מאתרי המנזרים המפורסמים ביותר באירלנד. המנזר המקורי נבנבה על גבעה במקום במאה ה-6 על ידי הקדוש קירן, ממש על גדות נהר השנון. המנזר הוגן על ידי בדידותו – הוא היה מוקף ביצות ואפשר היה להגיע אליו רק בסירה. המקום גדל יחד עם המוניטין שלו ואת מבני העץ המקוריים החליפו אוסף כנסיות מאבן. החצר שדלו שימשה כמקום קבורה של מלכי ממלכות האזור.
המנזר הותקף ונבזז פעמים רבות לאורך השנים, ע"י הויקינגים והאנגלים הנורמנים.
כל מה שנותר בו היום הוא מאחרי המאה ה-9, ולמרות שנותרו בו בעיקר הריסות, המקום מרשים ביותר: על הגבעה בתוך המתחם נמצאת קתדרלה עתיקה וחסרת גג, מוקפת במגדלים עתיקים, שרידי כנסיות, קברים וצלבים קלטים גדולים ומגולפים.
במרכז המבקרים הסמוך יש מוזיאון קטן ובו הסברים על המקום ועל גילופי האבן של הצלבים הגדולים.
וכמו במרכז מבקרים באירלנד – מופע אור קולי המספר את תולדות האתר. כרי דשא ירוקים מסביב ונהר השנון המתפתל
משלימים את האווירה הפסטורלית.

מקלונקמויז חוזרים לכביש N6 שיוביל אותנו עד לעיירה GALWAY, שתהווה את מקום הלינה ליומיים הבאים.
גלאווי היא העיר המיושבת ביותר בחוף המערבי. היא יושבת על שפת מפרץ גלאווי ויש לה נמל, אוניברסיטה, והיא גם המרכז של האזורים הדוברים גאלית – השפה האירית העתיקה. בעיר עצמה אין עניין רב, אך מיקומה בכניסה לחבל CONNEMARA הופך אותה למקום אידיאלי לחניית לילה.
אם הגעתם מוקדם, אפשר לצאת לשיטוט ברחוב הראשי – HIGH ST.   – בין קתדרלות לחנויות ופאבים.

יום 3
חבל הארץ CONNEMARA נחשב לאחד האיזורים הפראיים והיפים ביותר באירלנד. יש בו הרים גבוהים, ביצות, נחלים ואגמים, צוקי חוף, נוף פתוח ופראי ולאורך קו החוף האדמה נשברת לרבבות איים קטנטנים בתוך מי האוקיינוס הכחולים. האיזור לא היה אף פעם מיושב בצפיפות, בגלל האדמה הענייה והלא פוריה. עד למאה ה-19 היו מעט ישובים באיזור, והם היו מפוזרים למדי. לא היו כובשים רבים שניסו לפלוש לשטח זה, ואלו שכן הגיעו נאלצו להתמודד עם תנאי השטח הקשים ולא רק עם התושבים. אזורים עם נוף עדין יותר נאלצו להכנע לפולשים זרים ואילו כאן נמשך הבידוד במשך שנים רבות. כל זה הוביל לכך שדרך החיים המסורתית נמשכה כאן ולאחר שברוב חלקי אירלנד עברו לדבר אנגלית, המשיכו לדבר כאן בשפה הגאלית. זהו האיזור הגדול ביותר מבילן אלה שבהם עדיין מדברים גאלית.
טיול בקונמרה הוא טיול שעיקרו טבע ונוף. כדאי לבנות מסלול מעגלי כזה או אחר, שיאפשר טיול לאורך אגמים, הרים, וחופי הים. אפשרות אחת היא: יציאה על כביש N59 מערבה אל העיירה CLIFDEN. מהעיירה הקטנה והחביבה אפשר להמשיך אל ה-SKY ROAD, כביש טבעתי שמקיף את הפנינסולה שליד קליפדן ומאפשר תצפית על נופי האוקיינוס והאיים. משם להמשיך על כביש N59 צפונה אל הפארק הלאומי של קונמרה. האוהבים לצעוד יוכלו לצאת למסלולי הליכה קצרים או ארוכים בשטח הפארק. בסמוך לפאר נמצאת טירת KYLEMORE  היפה, שמאכלסת היום בית ספר לבנות. מרכז המבקרים הסמוך אליה הוא מקום מצויין להפסקת צהריים. כביש R344 יוביל דרומה לאורכו של אגם INAGH חזרה לכביש N59, אותו כדאי לחצות ולהמשיך דרומה על כביש N340, ולהתחיל לנסוע מזרחה חזרה לכיוון גלאווי על כביש החוף, מלווי בנופי האוקיינוס היפים. אם אתם מטיילים שם בחודשי הקיץ שבהם החשיכה יורדת רק בסביבות השעה 22:00, אפשר למשוך את הטיול לאורך כל כביש החוף, אם השמש שקעה או שעייפתם, ניתן לחזור לכביש הראשי ולהגיע לעיר בזריזות.

יום 4
יציאה דרומה לכביש N18 ופנייה מערבה לכביש N67 לנסיעה לאורך החוף.
התחנה הראשונה תהייה מבצר DUNGUAIRE, המבצר נבנה בתחילת המאה ה-16 והשתמר במצב מצויין. הוא ממוקם על שפת הים בנוף נהדר. הכביש ממשיך בדרך יפה לאורך החוף, ויש לפנות ממנו דרומה לכביש R480, קל לפספס את הפנייה, לכן חפשו את השלטים למערת AILLWEE. תחלפו על פני הכניסה למערה, שאינה מצדיקה את דמי הכניסה אליה. מומלץ בחום לדלג על המערה ולהמשיך אל לב אזור ה-BURREN.
פירוש השם BURREN – ארץ סלעית. זוהי פלטה גדולה של אבן גיר וצדפות. איזור גבוה עם מצוקים, טרסות ושטחים פתוחים. בניגוד לירוק של שאר אירלנד, כאן תמצאו גם את השחור והאפור של הסלעים הנוקשים.
על כביש R480  תוכלו לראות שני דולמנים גדולים שנראים כמו שולחנות ענק. תוכלו גם להנות מהנוף היפה והשונה באיזור זה – פלטות סלעיות ענקיות.
אחרי הביקור בדולמנים, נווטו מזרחה אל צוקי מוהר, הנמצאים על שפת הים, דרומית לעיירה DOOLIN וצפונית לעיירה LAINCH. צוקי מוהר עשויים אבן חול כהה הזקופה מתוך האוקיינוס האטלנטי לגובה של 182 מטר ולאורך של 8 ק"מ!
הצוקים המרשימים נוצרו בתהליך של ארוזיה (בלייה) שעדייך נמשך. נוף יפה נשקף מ-OBRIENS TOWER, שנמצא 10 דקות הליכה ימינה ממגרש החניה. אם מזג האוויר טוב – מומלץ לצאת לטיול לאורך הצוקים. השביל עולה שמאלה ממגרש החנייה ומוביל כמה ק"מ דרומה. טיילו עד ששבעתם נופי אוקיינוס וצוקי ענק, ואז שובו על עקבותיכם.

כעת עומדות בפניכם שתי אפשרויות:
1. הקצרה – רדו דרומה על כביש N67, עד לעיירה KILLIMER,  ושם קחו מעבורת לחציית נהר השנון לעיירה TARBERT. המשיכו דרומה על N69, לעיירה TRALEE, הנמצאת בפתח חצי האי דינגל.
2. הארוכה – סעו דרום-מזרחה בכביש N85, בעיירה ENNIS עברו לכביש N18 עד לדרך BUNRATTY. ליד העיירה נמצאת טירת בונרטי. במקום בו עומדת הטירה נבנה לראשונה מבצר על ידי הויקינגים. הטירה הנוכחית נבנתה בשנת 1400, וזכתה לשיפוצים נרחבים בתקופה המודרנית – כך שהיא במצב מצוין יחסית לגילה.
יש בה אוסף נאה של רהיטים מהמאות ה14-18, תמונות ושטיחי קיר. אפשר לעלות במגדלי הטירה,
לרדת למרתפיה ולהרגיש קצת כמו אבירים בימי הביניים. בצמוד לטירה נמצא  BURNATTY FOLK PARK,
בפארק כפר אירי מסורתי משוחזר ובו בתי איכרים, כלים חקלאים, רחוב ובו דואר, פאב ובתי קפה. הכפר נותן תמונה טובה
על החיים באירלנד במאות האחרונות.
מי שחושק במשתה בסגנון ימי הביניים, שיישאר בבונרטי לערב. בטירה נערך מדי ערב משתה באולם הנשפים המרכזי, כולל תוכניות אמנותית, מומלץ להזמין מקום מראש.

מבונרטי יש להמשיך ל-LIMERICK, לחצות אותה, לעלות על כביש N20, לכיוון דרום מערב, לעבור לכביש N21
ואיתו להמשיך עד לtralee-.
 
יום 5
טרלי יושבת בפתח חצי האי דינגל, זהו איזור דובר גאלית, מבודד ויפה, שידע תקופות של חיים קשים ועוני. חצי האי דינגל הוא החלק המערבי ביותר של יבשת אירופה. יש בור שרידים רבים מהתקופה הקלטית ומתקופת הנצרות המוקדמת.
מטרלי יש לצאת מערבה על כביש N86, לעזוב אותו ליד העיירה CAMP ולהמשיך אל העיירה דינגל דרך מעבר ההרים CONNOR PASS, ממנו נשקפים נופים יפים.
העיירה דינגל היא המרכז הראשי עבור תושבי חצי האי. פעם היה כאן נמל דיג חשוב שהיווה את מקורת הפרנסה הראשי לתושבים, היום הם מתפרנסים היטב גם מתיירות. בדינגל יש 52 פאבים והרבה מוסיקה, חנויות של עבודות יד ומסעדות.
הסיבה להגיע לדינגל היא בעיקר כדי לצאת ממנה מערבה, לנסיעה בכביש הטבעתי R559, הכביש שמקיף את הקצה הדרום מערבי של חצי האי יוצא מדינגל, והשלמת המעגל תשיב אתכם לדינגל.
זהו איזור דובר גאלית, וממנו נשקפים נופים דרמטיים כולל תצפיות על האיים באוקיינוס האטלנטי.
לאורך המסלול הטבעתי יש ריכוז גדול של אתרים נוצרים מהאלף הראשון, מבני אבן שנבנו מ"אבן יבשה" – מבנים שנבנו מאבנים שהונחו אחת על גבי השניה ללא שימוש בחומרים מחברים. לאחר השלמת הסיבוב, סעו לאורך קו החוף מזרחה,
צאו מחצי האי דינגל, אל כביש N22, שיוביל אתכם אל העיירה היפה KILLARNEY.

קילרני ממוקמת באחד המקומות היפים ביותר באירלנד – בין אגמים, הרים ויערות. בסמוך לה שוכן הפארק הלאומי של קילרני. היא אתר התיירות המרכזי בחוף המערבי, ומרכז העיירה גדוש במסעדות, פאבים, בתי הארחה, חנויות לעבודת יד ולאומנות אירית.
בשל שפע התיירים במקום, יש מספר הופעות פולקלור איריות ברחבי העיר. חלקן קטנות וחלקן בעלות מספר משתתפים גדול, עם או בלי ארוחת ערב. נצלו את אחד הערבים כדי ליהנות מהמוסיקה והריקוד האירי.

יום 6
ממערב לקילרני נמצאת טבעת קרי. זהו כביש באורך 203 ק"מ לאורך קו החוף, המקיף את כל הפנינסולה, ונחשב לאחד מהמקומות היפים ביותר באירלנד. ואכן, נופי הים, המפרצים, האיים וההרים הם נפלאים, ולמי שיקיף את הטבעת ביום של מזג אוויר יפה,
צפויה חוויה פיוטית ממש. ההקפה המקובלת היא נגד כיוון השעון, מצפון לדרום. יש לצאת מקילרני מזרחה ולהתחבר לכביש הטבעת N70. יש אפשרויות עצירה שונות בדרך, בנקודות תצפית, עיירות קטנות ואתרים תיירותיים.
הנה כמה המלצות לא מחייבות, מכיוון ואפשר פשוט ללכת לפי ההרגשה ולעצור היכן שרוצים:
על אם הדרך תפגשו את הפאב RED FOX HILL. אפשר לעצור לאייריש קופי (קפה חזק עם וויסקי ושמנת), ולהכנס למוזיאון הסמוך שמוקדש לאדמת הכבול שבאזור. בפאב הבא בתור על הכביש תוכלו לעצור לתצפית יפה וגם לגשת למופע הכבשים וכלבי הרעיה שבסמוך.
ב-CHIRCIVEEN תוכלו לבקר בקתדרלה מרשימה. מ-PORTMAGEE אפשר לחצות בגדר אל האי VALENCIA. באוי ולנסיה יש את הנמל המערב ביותר באירופה. הכבל הטלגרפי הטרנס אטלנטי הראשון בעולם הונח מכאן לארה"ב ב-1857, ובמשך שנים הייתה התקשורת מולנסיה טובה יותר עם ניו יורק מאשר עם דאבלין...
באי יש מרכז מבקרים ובו מופע אור קולי על איי סקליג. שני איי סקליג נמצאים במרחק של כ-15 ק"מ מהחוף. הקטן הוא שמורת ציפורים וגרות בו כ-40 אלף צולות – ציפורים שמוטת הכנפיים שלהן מגיעה ל-3 מטר.
הגדו מוקדש לקדוש מיכאל, הפטרון של מקומות קדושים והשומר המשגיח נגד כוחות השחור. בין המאות ה-7 ל-12 היה כאן מנזר. כמה מאות מדרגות החצובות בסלע, שהיו השביל של הנזירים, מובילות למעלה אל שרידי המנזר.
תוכלו לצאת בהפלגה אל האיים ולרדת לבקר באי הגדול. הים סוער לעיתים,  ואז אפשר להסתפק במופע אור קולי המספר על הציפורים והנזירים.
חוזרים מולנסיה אל הטבעת והתחנה הבאה תהייה ב-DERRYANE, שם נמצא ביתו של דניאל אוקונול, המנהיג האירי הלאומי לשעבר. הבית אינו בעל עניין מיוחד אך מסביבו שוכן פארק יפה.
בעיירה SNEEM ניצב בכיכר העיר פסל של פסלת ישראלית שנתרם על ידי הנשיא לשעבר חיים הרצוג, שמוצאו באירלנד.
ב-KENMARE פונים צפונה לכביש N71 חזרה לכיוון קילרני. הכביש עובר לאורך הפארק הלאומי בנופים יפהפיים. תצפית נהדרת על אגמי הפארק יש מהנקודה הנקראת LADIES VIEW.

יום 7
את שעות הבוקר כדאי להקדיש לפארק הלאומי של קילרני. הפארק הוא בן 101 קמ"ר ויש בו 3 אגמים – הנמוך, האמצעי והעליון. האגמים מחוברים זה לזה על ידי נהר ומלבדם יש בפארק גנים, יערות, הרים, מפלים, בעלי חיים, ביצות כבול ושדות ערער. רכס ההרים הגבוה ביותר באירלנד עובר בסמוך.
הנוף באזור עוצב בתקופת הרקרח האחרונה שנגמרה לפני כ-12 אלף שנים. מדרונות ההרים היו מכוסים בקרחונים שגלשו למטה לכיוון הים וחרצו את אבן הגיר. הם יצרו עמקים בצורת האות U. כשהפשירו הקרחונים, נלכדו המים במחסומי המורנות (מחסומים של סלעים ואבנים שנוצרו כאשר הקרחון גלש כלפי מטה וגרר איתו סלעים מההר). כך נוצרו האגמים שבשמורה, הם נקראים 'אגמים תלויים' מכיוון והם ממוקמים זה מעל זה. בפארק מסלולי הליכה ארוכים וקצרים, וניתן לבלות מספר ימים בטיולים רגליים באיזור. בחלק משבילי הפארק ניתן לטייל גם באופניים.

מקילרני צאו מזרחה בכביש N72 ועברו ממנו לכביש N8, שיוביל אתכם לעיירה CASHEL.
על סלע אבן גיר חשוף בגובה 61 מטר החולש על העיר, נבנתה המצודה של קאשל. העיר גדלה סביב המצודה ונשלטה על ידה. החל מהמאה ה-4 ועד למאה ה-19 ישבו אנשים על הסלע, היום נותרו במקום שרידים. יש במצודה את הכנסייה הרומנסקית השלמה ביותר באירלנד, קתדרלה מימי הביניים, מגדלים ובית קברות עם צלבים קלטיים.
האגדה מספרת שהקדוש של אירלנד, פטריק, עמד להקים כנסיה במקום. השטן עף בשמיים כשבפיו סלע גדול. כשהוא ראה את הקדוש פטריק עומד מוכן להקים את כנסייתו החדשה, הוא חטף הלם והסלע נשמט מפיו. גם זו דרך להסביר את היווצרותו של הסלע הגדול בלב המרחב השטוח...
מהמצודה נשקף נוף נהדר של כל האיזור. תוכלו להצטרף לסיור מודרך בן 45 דקות במקום או סתם לשוטט להנתאכם בין המבנים.
מקאשל צאו צפון מזרחה על כביש N8, ב-PORTALAOISE פנו מזרחה לכביש N7, שיוביל אתכם עד לדבלין.

יום 8
יום מלא לשיטוט בדבלין.
דבלין – עיר הבירה של אירלנד, יושבת על גדותיו של נהר הליפי. בעיר חיים מיליון אנשים וזוהי עיר צעירה מאוד.
אלו האתרים המעניינים בעיר:
מצודת דבלין – נבנתה ב-1204 על ידי המלך האנגלי ג'ון, לאחר שהאנגלים-נורמנים הגיעו לאירלנד. במשך 700 שנים, עד 1922, סימלה את השלטון האנגלי באירלנד. המצודה נשרפה במאה ה-17 ונבנתה מחדש, ורובה המבנים הם מהמאה ה-18. הסיור המודרך במקום יוביל בין החדרים המשופצים שמשמשים היום לאירועים וחגיגות.
קתדרלת סיינט פטריק – קתדרלה רומנסקית גדולה ומרשימה מעוטרת בוויטראז'ים יפים. נבנתה לראשונה במאה ה-12, מאז נשרפה ושופצה באופן רציני במאה ה-19 בסבסודה של משפחת גינס. בקתדרלה נמצא הקבר של ג'ונתן סוויפט, שהיה הדיקן שלה במאה ה-19. מאחורי הקתדרלה יש גן יפה.
טריניטי קולג' – נוסד ב-1592 על ידי אליזבת הראשונה. הקולג' התפתח בהתאם למסורת של אוקספורד וקמברידג' והוא נחשב ליוקרתי מאוד. רוב המבנים הם מהמאה ה-18. עיקר גאוותו של הקולג' היא על הספרייה שלו שנבנתה ב-1712. יש לה אולם ארוך מקורה מעץ ובעל עמודי עץ, וכולו יופי ופאר. הפריט המפורסם ויקר הערך ביותר בספריה הוא BOOK OF KELLS. זהו כתב יד מאוייר של ארבעת כותבי הבשורה בלטינית, שנכתבו בשנת 800. עד המאה ה-17, הספר נשמר ב-KELLS. בספר 680 עמודים, וב-1950 הוא חולק ל-4 חלקים נפרדים. שניים מהם נמצאים באופן קבוע בתצוגה, אחד פתוח על דף איור והשני על דף טקסט.
הספריה מקבלת בחינם כל ספר שיוצא באירלנד או באנגליה. 200 אלף מתוך 3 מיליון הספרים של הספרייה מוצגים כאן. השאר מאוכסנים במקום אחר. מדי שנה נדרך קילומטר שלם של מדפים חדשים כדי לאכסן את הספרים המגיעים.
המוזיאון הלאומי  - במוזיאון אוסף של עתיקות וממצאים היסטוריים ושל אומנות דקורטיבית.
BANK OF IRELAND   - נבנה במאה ה-18 עבור הפרלמנט האירי, במאה ה-19 שינה את ייעודו והפך לבנק האירי.
PHEONIX PARK – פארק ירוק רחב ידיים לא הרחק ממרכז העיר. פירוש השם בגאלית – מים צלולים. בפארק יש גן חיות, מגרשי כדורגל,קריקט ופולו, ביתה של נשיאת אירלנד. בית שגריר ארה"ב ומונומנט בגובה של 70 מטר לזכרו של וולינגטון. וולינגטון נולד בדבלין אבל לא היה גאה בשורשיו. כשהוזכר לו שהוא אירי מלידה הוא ענה: "לא כל מי שנולד באורווה הוא בהכרח סוס". בפארק משוטט עדר צבאים גדול.
רחוב אוקונל  - רחוב קניות ובתי קולנוע, נבנה במאה ה-18.
רחוב גרפטון מדרחוב ובו מסעדת וחנויות רבות.